A besorolási kategóriarendszer 12 fokozatú, a minősítési osztályok: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G, H, I.
A minősítést a tényezők három csoportja határozza meg:
Általánosan az mondható el, hogy az elmúlt 5-10 évben épült házak minősítése jellemzően az C-nél jobb kategóriába esik, míg a régebbiek C-nél rosszabb kategóriát kapnak. A négyféle A kategória jelenti a legkorszerűbb energetikai színvonalat, ezek a házak nagyon alacsony energiafogyasztásúak.
Új épület építése esetén a használatbavételi engedélyhez az építtetőnek gondoskodnia kell az energetikai tanúsítvány elkészíttetéséről. Ebben az esetben a tanúsításhoz a kiviteli tervekre és leírásokra is szükség van. Kérje előzetes árajánlatunkat a munkára!
Használt ingatlanoknál minden esetben fel kell mérnünk az épületet, ez kb. 30-45 percet vesz igénybe.
Az épület jellemzőinek két csoportját kell megvizsgálnunk: az épületszerkezetet (falak, födém, tető, ablakok, ajtók és hőszigetelésük) valamint a gépészeti rendszert (fűtés, melegvíz termelés, klímaberendezés).
Az energetikai tanúsítvány kiállítását csak a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékébe felvett tanúsítók végezhetik el. A tanúsítvány csak akkor hiteles, ha azt feltöltötték az Építésügyi Adatbázisba (és így rendelkezik HET azonosító sorszámmal). Az adatbázisba csak jogosultsággal rendelkező személyek tölthetnek fel tanúsítványt, így a hamisítás veszélye gyakorlatilag kizárt.
Az ingatlan eladása során az energetikai tanúsítványt a szerződés aláírásáig be kell mutatni, és legkésőbb a birtokbaadásig átadni. Az elkészíttetés az eladó feladata.